Alpy - Schafberg 1783 m.n.m

27.07.2021

Délka trasy:  17 km

Náročnost:  náročná

Převýšení:  1505 metrů

Doba pohybu:  6 h (s malým dítětem)

Dostupnost:  krosna

Parkování:  zdarma parkoviště ve vesnici Winkl 

Vydejte se po červené turistické značce, která se po několika set metrech rozdvojuje. Vy pokračujte směrem vpravo a po několika metrech odbočte vlevo do lesa. Na mapě je tato trasa značena červenou přerušovanou značkou. V reálu se jedná o stejné značení, čili prostě zase červená. Připravte se na daleko horší značení než u nás v ČR, kde jsme touto činností proslulí. Čeká vás velmi prudké stoupání převážně lesíkem. Zhruba po 3 kilometrech z něj vyjdete a obzor se vám začne krásně otevírat. 

Po chvilce dorazíte do stanice vláčku, který až nahoru jezdí z městečka Sankt Wolfgang im Salzkammergut. Zde je možnost z vláčku vystoupit a zbytek si na vrchol dojít. Stále se držte červené značky a ta vás dovede až nahoru. Tady počítejte s velkým množstvím turistů. Dolů vyražte po neznačené cestě, směr vedlejší vrchol Spinnerin. My jsme bohužel nedošli úplně až na konec, neboť cesta se zde začala nepříjemně naklánět a s dítětem na zádech už to bylo velké riziko. Pokud ovšem půjdete sami, určitě se tam dá dojít. 

Cestou zpátky k vláčku ještě budete míjet jednu jeskyni. Od vláčku vás čeká kousek cesty po stejné trase, jakou jste šli nahoru. Zhruba v místech, kde jste vyšli z lesíka, se odpojíte a budete pokračovat po neznačené cestě. Po několika kilometrech dorazíte k Falkensteinu, kde vás čeká několik kapliček i malý skalní kostel. Najdete zde i několik pěkných vyhlídkových míst. Stále pokračujte po stejné značce a ta vás zavede až k parkovišti. Kousek od něj je i hezké dětské hřiště. Občerstvení na trase najdete na mezistanici vláčku a pak samozřejmě na vrcholu. Na pitnou vodu jsme během cesty nenarazili.