PP Ještěd - Rozhledna Ještěd a Kamenná vrata

14.07.2021

Délka trasy:  8 km

Náročnost:  náročná

Převýšení:  370 metrů

Doba pohybu: 2,5h (s dítětem )

Dostupnost:  krosna

Parkování:  placené parkoviště na Výpřeži

Ještěd, ikona Severních Čech. Samozřejmě můžete autem vyjet na parkoviště Jěštědka, nebo rovnou až nahoru, ale pro ty, co si ho chtějí trochu zasloužit, nabízím pěkný okruh. Dostanete se tak na krásná místa, na která jsem se i já rodák z Podjěštědí podíval až v nedávných letech.V rohu parkoviště najdete začátek turistické trasy žluté barvy. Na tu se tedy napojte a stoupejte lesem až na Kamenná vrata. Tento skalní útvar z křemence byl dříve nazýván ,,Brána,, díky svému charakteristickému skalnímu oknu, které vzniklo mrazovým zvětráváním.

Pokračujte po stejné značce, která vás dovede až k vyhlídce Červený kámen. Právě na tuto vyhlídku jsem zavítal teprve před pár lety a musím uznat, že je parádní.

Zvláště krásný je výhled na v dáli tyčící se Ještěd. Vraťte se na žlutou trasu a jděte směr Pláně. Zhruba po 1,5 km odbočte na modrou a po ní vystoupejte až na hlavní cíl dnešního výletu.

Až si zde užijete výhledů a doplníte energii, čeká vás už jen prudký sestup po červené značce zpět na parkoviště. Občerstvení na trase je tedy již na zmíněném Ještědu, ale i na parkovišti. Na trase minete také pár studánek.