Přechod Krkonoš (3 denní túra)

31.05.2021

Den první

Délka trasy:   14 km

Náročnost:  těžká

Převýšení:  850 metrů

Doba pohybu:  4 h (dvě dospělé osoby)

Start:  Dolní Malá Úpa

Cíl:  horská chata Jelenka 

Začátek přechodu zahájíte na autobusové zastávce, kam se lze dostat autobusem, nebo se tam můžete jako my nechat odvézt. První den pochodu je opravdu hodně náročný, neboť se z 760 m.n.m. musíte dostat do výšky téměř 1300 m.n.m. Celá dnešní trasa vede převážně do kopce, ovšem pokaždé, když se otočíte, budete mít za sebou nádherný výhled do údolí.

 S pitím ani jídlem si na dnešní cestě příliš starosti dělat nemusíte. Po 4 km máte Lysečinskou Boudu s občerstvením a po 10 km vás čeká Horní malá Úpa, kde toho je mnoho. Dnešním cílem je horská chata Jelenka. Vybavení pokojů je velmi skromné, ale na jedno přespání toho víc nepotřebujete. Navíc tomu odpovídá i cena, která je tak celkem rozumná. 

Den druhý

Délka trasy:  12,5 km

Náročnost:  střední

Převýšení:  480 metrů

Doba pohybu:  3,5 h

Start:  chata Jelenka 

 Cíl:  chata Schronisko Odrodzenie (PL) 

Začátek dnešní trasy bude náročný, neboť vás čeká výstup na naší nejvyšší horu Sněžku. Odtud vás už ale čeká cesta po hřebeni a většinou mírně dolů. Trasa od Obřího sedla se odklání na Polskou stranu, kde budete procházet kolem dvou jezer a cesta tam je moc hezká. 

Co se týče občerstvení, to vás čeká na dnešní etapě dvakrát (Sněžka, Obří sedlo). V okolí Polských jezer je spousta horských potůčků, kde bych se nebál vodu doplnit. Jako nocleh vám dnes poslouží chata Schronisco, kde ovšem berou i české koruny a ceny jsou rozumné. Naproti této chatě je jedna na české straně a to Špindlerova Bouda. Ta je však oproti té polské dražší.  

Den třetí

Délka trasy:  21,5 km

Náročnost:  těžká

Převýšení:  520 metrů

Doba pohybu:  4,5 h

Start:  chata Schronisko Odrodzenie (PL)

Cíl:  Szklarska Poreba (vlakové nádraží) 

Od chaty se dáte kousíček dolů, ale pak na vás již čeká dlouhé stoupání po červené značce až k Vysokému Kolu. Toto stoupání má zhruba 5 km, ale není tak strmé. Během této cesty budete procházet okolo Dívčích a Mužských kamenů. Zde jsou úžasné výhledy do kraje, ale snad pokaždé tu fouká silný vítr. Zhruba po 2 km máte možnost sejít z trasy a podívat se tak na pramen Labe, či se posilnit v Labské boudě. 

Odtud se po chvilce přehoupnete na Polské území, kde vás také bude čekat konec dnešního pochodu a zároveň celého přechodu. Cesta dolů na vlak do Szklarske Poreby je rychlá, avšak dlouhá a také poměrně náročná. Na přechod Krkonoš určitě doporučujeme rezervovat si v sezóně noclehy v horských chatách, abyste měli jistotu přespání. Rezervace byla zdarma a dala se dokonce zrušit ještě v ten den, když jsme kvůli počasí měnili plány.