Cartagena

26.02.2022
Historicky velmi významné město leží v zálivu, jenž střeží velký počet vojenských baterií rozmístěných na obou březích. Za návštěvu ve městě určitě stojí velmi hezký park, který se nachází na horní plošině města a je z něj pěkný výhled např. na přístav i starodávný amfiteátr.

Nicméně největší atrakcí jsou již zmíněné vojenské pevnosti. My jsme navštívili dvě s názvem Bateria De las Cenizas a Baterii del Jorel. Oba dva objekty si můžete bezplatně projít a vidět tak stavby, které během občanské války střežily Cartagenu a v ní vojenský sklad. Pevnosti jsou vybaveny děly Vickers ráže 45, které dokázaly vystřelit do vzdálenosti 30 kilometrů.  Kanóny jsou celkem v zachovalém stavu, to už bohužel neplatí o větší části vojenských budov. Tyto pevnosti byli po roce 1993 opuštěny a zcela ponechány svému osudu. Vandalové a zub času se na nich tak velmi podepsali. Některé budovy jsou úplně rozbořeny a další tento osud čeká. Do mnoha z nich je tak vstup na vlastní riziko a některé jsou zcela uzamčeny. Je to smutný konec historické památky, neboť by se dal zrekonstruovat na velmi poutavý skanzen. 

Obě baterie byly vybudované na skalním hřebeni a zvláště Jorel byla z moře téměř neviditelná. Vzhledem k jejich umístění vás tak čekají krásné výhledy do vnitrozemí i na širé moře.