Návrat domů, aneb konec dlouhého dobrodružství

09.03.2022

Naše cesta končí tam, kde před sedmi měsíci začala a je až neuvěřitelné, jak moc rychle utekla. Jak se sluší a patří, tento poslední článek bude taková závěrečná rekapitulace.

Vše začalo krátkým zastavením v rakouských Alpách a následně dvouměsíčním poznáváním Itálie. Odtud jsme trajektem pokračovali na Sardínii, kde jsme strávili třicet dní, během kterých jsme stihli objet dokola celý ostrov. Následovala tříměsíční cesta Španělskem a vše bylo zakončeno návštěvou Portugalska, která trvala jeden měsíc. Konkrétní navštívená místa již znovu vypisovat nebudu, ta jsem začal postupně vkládat na náš web a byl bych moc rád, kdyby sloužila jako inspirace pro další cestovatele.

Vzpomínky na celý život

Naše dobrodružství byl neskutečně nádherný čas plný úžasných zážitků a naprosté svobody zcela bez stresů. Během něj jsme potkali velmi milé lidi, ať už se jednalo o místní obyvatele, či naše krajany na cestách. Znovu připomenu fantastickou skupinu cestovatelů, ze kterých vždy vyzařovala dobrá energie s úsměvem na tváři. Je to úžasný důkaz toho, jak na člověka působí delší pobyt v přírodě, kdy je navíc úplně odproštěn od všech negativních vlivů dnešní doby. Přivážíme si s sebou obrovské množství krásných zážitků, které nám už nikdo nevezme a na které nikdy nezapomeneme. Poznali jsme, jak je naše planeta neskutečně nádherná, kolik krásy v sobě ukrývá a o co všechno bychom přišli, kdybychom se neodhodlali tuto cestu podniknout. Navíc jsme na vlastní oči mohli vidět významné historické památky i jedinečná místa. Během cesty jsme neměli žádné technické komplikace s autem a ani nepotkali jediného nepříjemného člověka. Policií jsme byli za celou dobu vykázáni třikrát, ale vždy se jednalo o velmi slušné jednání z jejich strany.
Lidem, kteří by chtěli cestovat, ale nemají na to odvahu, bych chtěl vzkázat, aby se toho nebáli a ten krok udělali. Tato cesta vám to totiž 1000 krát vrátí v těch nejúžasnějších podobách. Navíc to není jen ta klasická dovolená, kde si trošku odpočinete. Tohle vás zcela změní a vaše tělo i mysl úžasně vyčistí. Začnete si neskutečně užívat přírodu kolem sebe a její krásu. Zjistíte, jak silně na vás působí a jak velké pouto mezi vámi vznikne. Já se cítil jako znovuzrozený a i když jsem si byl vědom, že budu muset po návratu hledat novu práci a bydlení, nijak mě to nestresovalo. Vše jsem bral jako nový začátek, kdy se člověk může zbavit starého stereotypu. Do týdne se nám s Markét podařilo najít novou práci i bydlení.
Tak a nyní trochu čísel.

Statistika:
228 dní na cestách
12   památek UNESCO
24  Národních parků
17  vrcholků nad 2000 m.n.m. (Mulhacén 3482, Monte Amaro 2793, Wetterspitze 2709)
14 000 najetých kilometrů
44 500 Kč za naftu
79 500 Kč za jídlo
44 000 Kč ostatní (vstupy, parkování, suvenýry, praní prádla, restaurace, plyn)
10 000 Kč za trajekty

178 000 Kč náklady za celou dovolenou.
               Což je 25 500  na měsíc pro 3 osoby 

Poděkování sponzorům

Na závěr bych chtěl ještě jednou poděkovat firmě Hannah a jejímu programu Hannah Grant, který nás materiálně velmi podpořil. S jejich oblečením jsme byli po celou dobu cestování velmi spokojeni a i když bylo podrobeno každodenním náročným testům (horské túry, ostrovní počasí), nic neztratilo ze své kvality. Za nás můžeme všem nadšeným cestovatelům jen a jen doporučit.

Dík patří také liberecké firmě Sport Kerda, který nám zase věnoval rovněž velmi kvalitní trička značky Dynafit. Navíc se nám od nich před odjezdem dostalo i velké mentální podpory.

Rovněž děkujeme za suprovou spolupráci s firmou Kaleido, pro kterou jsme během cest točili spousty videí. Ta poslouží pro jejich klienty, kterými jsou převážně staří lidé. Ti se tak mohou virtuálně přenést na úžasná místa Evropy. Naše cestování tak dostalo vyšší smysl, za což jsme velmi rádi.
No a v neposlední řadě velké díky patří našim rodinám za jejich podporu a vám čtenářům, kteří jste nás svými komentáři neustále těšili.

Návrat domů - 225 den.

A jsme opět ve Španělsku, tentokrát v jeho severní části. Jako první hlavní cíl si vybíráme přístavní město Gijón, kde stavíme u velkého parku se spousty hřišť pro děti. No a protože tu je Matyášek v sedmém nebi a navíc si tu našel i malého kamaráda, trávíme tu nakonec dva dny.

Poté se už přesouváme do městečka Puente Viesgo, ve kterém se nachází jeskynní komplex. Ten se skládá ze 4 velkých jeskyní v jednom skalním masívu, z nichž dvě jsou zpřístupněny veřejnosti. Cueva de el Castillo a Cueva de las Monedas. Tyto jeskyně jsou proslulé tím, že se v nich nacházejí nejstarší jeskynní malby na světě, staré až 40 000 let. Na vlastní oči tu tak spatříte úplný počátek symbolického a uměleckého umění. V jeskyni Monedas byli také nalezeny otisky bot se třemi hřebíky a když průzkumníci šli po těchto stopách, zavedly je k 23 metrů hluboké propasti, kde našli několik mincí z 16. století. Má se tak za to, že se nejspíše jednalo o piráta, který si tu ukryl poklad a při jeho vyzvednutí mu několik mincí vypadlo. Tak dostala jeskyně svůj název. Určitě doporučuji tyto jeskyně navštívit, neboť jejich dechberoucí krása a jedinečnost kreseb jsou nádherným zážitkem. 

Čas naší úžasné cesty se pomalu, ale jistě chýlí ke konci, a tak opouštíme Španělsko a vydáváme se přes Francii zpět domů. Jako úplně poslední cíl našeho cestování volíme Versailles a následně Paříž. Bude to taková naše pěkná tečka na závěr. 

Máme před sebou nějakých 1200 kilometrů domů, a tak ještě ten večer z nich začínáme pomalu ukrajovat.