Gibraltar - území divokých opic

29.01.2022

Největší perlou tohoto malinkatého státu je vápencové skála s názvem Rock of Gibraltar. Tento jeden z herkulových sloupů se tyčí do výšky 426 m.n.m a byl obýván od doby kamenné. Právě zde byla v lomu Forbes objevena první lebka neandrtálce. Najdete zde části maurské pevnosti, spoustu jeskyň a obrovský labyrint tunelů sloužící k vojenským účelům.

Jeskyně i lanový most

Navíc je toto místo jediným v celé Evropě, na kterém se nachází kolonie opic. Tyto opice druhu magot bezocasý si místní velmi hýčkají. Nahoru se můžete dostat několika způsoby, např. lanovkou, taxíkem a nebo pěšky. V případě chůze po svých se připravte na celkem velké převýšení, a tím i náročný výšlap. Vstup do celé oblasti stojí 13 euro na osobu a jsou v něm zahrnuty všechny prohlídky tunelů a jeskyň. Obzvláště jeskyni St. Michael si nesmíte nechat ujít, neboť vás učaruje svojí neskutečnou nádherou, umocněnou velmi povedenou světelnou a zvukovou animací, při které vám bude běhat mráz po zádech. Úplně na vršku lze navštívit skywalk s prosklenou podlahou a také přechod  přes lanový most zavěšený nad hlubokou propastí je krásným zážitkem. 

Pozor na drzé opice

Cestou nahoru doporučuji zavítat do centra zdejších zvířecích obyvatel. Opice vypadají velmi krotce a skoro si vás nevšimnou, dokud nezačnete z batohu vyndávat svačinku. V tom případě jsou v mžiku u vás a hned začnou dorážet. Při cestě po úzkém kamenitém schodišti ve výšce zhruba 5 metrů nad zemí si na ně dejte obzvláště pozor. Opice sedají na zídce podél schodů jen pár centimetrů od vás. Zrovna nám se stalo, že nás jedna zezadu chytla za batoh a druhou rukou hbitě rozepla zip horní kapsy. Naštěstí hledala jen něco k snědku, a tak peněženku nakonec nechala být. 

Parkovat raději na španělské straně hranic

Prohlídka celé skály vám zabere minimálně 5 hodin a my jsme použili vstup u Morris Castle, který je od hranic zhruba 2 kilometry. Druhý vstup najdete na druhé straně the Rocku u Jews Battery. Pokud budete chtít využít taxíka, tak ty čekají hned za hranicemi a určitě je nepřehlédnete. Co se týče parkování, doporučuji nechat auto na španělské straně, buď na placených parkovištích, nebo o kousek dál na neplacených a odtud jít pěšky. Vzhledem k tomu, že Gibraltar je 5. zemí na světě s největší hustotou zalidnění, jízda a parkování v něm jsou celkem náročné. Na hranicích vás čeká pasová kontrola, avšak Geen Pass po nás nechtěli. Tuto zemičku určitě doporučuji navštívit, neboť i přes svojí malou rozlohu toho má hodně co nabídnout.