Lesní stezka Labské Pískovce

27.01.2021


V létě 2018 jsme se s Markétkou rozhodli, že si bez Matyáška uděláme společný vícedenní pochod. Inspirací nám byl nově otevřený přeshraniční trek s názvem Forststeig Elbsandstein, který vede lesy Českosaského Švýcarska a umožňuje jedinečný prožitek lesa daleko od lidských obydlí. Trasa je dlouhá 100 km a většina probíhá na Německé straně. Je na ní několik bivakovacích míst s ochrannými přístřešky, pár lehce vybavených chat a také dva kempy. Jejich přesné rozmístění najdete na stránkách: https://www.forststeig.sachsen.de/cz/, kde si lze také zakoupit trekový lístek. Ten budete potřebovat, pokud budete chtít tato místa využít. My jsme tuto možnost nevyužili, ale vzhledem ke krásným chatkám i pěkným místům bivaků, nám to bylo nakonec trošku líto.

Naší cestu jsme si rozvrhli na 4 dny a tak nám na každý den vycházelo cca 25 km. Jinak uvedená místa na přespání jsou rozložena cca po 13 km a tak je celý trek počítán na 6-7 dní. Start jsme si naplánovali na čtvrtek 12. července a auto jsme ponechali v městečku Hřensko, hned u silnice na neplaceném parkovišti. Místo bylo celkem frekventované, takže jsme doufali, že nám auto nikdo neukradne. Z Hřenska se na začátek trasy dostanete lodičkou, která jezdí poměrně často a lze na ní platit i českými korunami.

Celý trek je značen žlutou svislou čárou, ale všem doporučuji mít s sebou ještě mapu, či telefon s navigací, jelikož značení je na některých místech opravdu nešťastné a bez mobilu bychom zabloudili i několikrát za den. To je však jediná trošku nepříjemná věc na této trase, jinak budete stezkou nadšeni. Vetšina trasy vede po uzkých pohraničních stezkách uprostřed opuštěných lesů a my jsme na nich za celou dobu téměř nikoho nepotkali.

Jsou totiž mimo frekvantované turistické trasy, tedy kromě české části. Tam si s tím hlavu nedělali a stezku navedli na profláknuté turistické cesty. Naštěstí trasa na nasí straně vede pouze chvilku a vy se za pár kilometrů opět ponoříte do krásné a opuštěné přírody. Celý trek vlastně propojuje stolové hory v Německu a pokud budete poctivě na každou vylézat, dá vám pochod i celkem dost zabrat, zvláště s plnou krosnou na zádech.

My jsme první noc strávili uprotřed lesa u malého potůčku za naprostého ticha noci a na další noc jsme využili český autokemp v Ostrově. Kolem něj se prochází dvakrát, čili jsme se dopoledne v kempu ubytovali, nechali tam těžké krosny a zbylou část denního pochodu jsme se tak vydali s lehounkými batůžky...nádhera . Třetí den jsme přespali v lesíku v těsně blízkosti stolové hory, ale jak jsme zjistili druhý den, bylo tam spaní zakázáno. Naštěstí jsme byli dobře ukryti a tak nás nikdo neviděl. Tuto cestu dopuručuji všem, kteří chtějí putovat mimo přeplněné turistické trasy a užívat si samoty. Výhledy ze stolových hor jsou krásné a na některých je i dokonce občerstvení. Toho jinak moc na cestě logicky nenajdete. Celý trek končí opět u řeky, ale ne tam, kde jste začali. My jsme se k autu dostali vyhlídkovou lodí a nebo je možnost vlakem. Všem opravdu doporučuji využít chatek, či bivaků, neboť se nacházejí na krásných místech a mají pěkné zázemí. Jak jsem již psal vzhledem k většímu počtu těchto míst si můžete s denní porcí kilometrů opravdu vyhrát. Můžete tak na tuto cestu vzít i své děti a natáhnout si tak putování klidně na týden.