Matera

03.03.2022

V okolí tohoto města se nacházejí nejvýznamnější místa pobytu jeskynního člověka v celé oblasti Středomoří. Osídleno bylo již v 10. tisíciletí př. n. l. a to z něj činí jednu z nejstarších osad na světě. 

Nejprve vás čekají úplně ty nejprimitivnější skalní obydlí, které se nacházejí na horní plošině a jedná se o do země vydlabané otvory. Ty svým vzhledem připomínají veliké nory a většinou se jedná o jeden nevelký prostor zcela v podzemí. Když dorazíte k rokli La Gravina, spatříte již velké množství jeskyň na obou březích kaňonu. Jsou vytesané v tufové hornině a některé dosahují již poměrně velkých rozměrů. 

Na druhém břehu uvidíte úžasné město Matera, které je vybudované na samotném okraji útesu a kde skály plyně přecházejí do hradeb a domků. Město je pro svůj středověký vzhled velmi vyhledávanou destinací všech filmařů. Zde se točili některé z velkých megafilmů, jako je např. Bondovka s Danielem Graigem. Do města se z druhé strany dostanete přes lanový most a následným prudkým stoupáním až k jeho branám. Pro mě jedno z nejkrásnějších měst celé Itálie.