Přechod Jizerských hor (3 denní túra)

20.06.2021

Den první

Délka trasy:  4,5 km 

Náročnost:  lehká

Převýšení:  125 metrů

Doba pohybu:  4 h (s malým dítětem)

Start:  Jakuzsyce (vlak. nádraží)

Cíl:  Orle (PL) 

Na tento přechod jsme se vydali s naším 2 letým prckem v pátek odpoledne po práci. Proto jsme zvolili na první den málo kilometrů. Na začátek trasy se z Liberce krásně dostanete vláčkem a celá cesta tak začíná hned za kolejemi v Polských Jakuszycích. 

První 2 km vás čekají do kopce, který však vzápětí vystřídá pozvolné příjemné klesání až do vašeho dnešního cíle Orle. V této chatě máte možnost ubytování pod střechou a nebo zde kempovat ve stanu. 

Jedná se ale jen o posekaný plácek u lesa, kde není nic jiného. Občerstvení, WC a další služby tak můžete využít uvnitř budovy. Velkou výhodou je, že se zde dá platit českými korunami.

Den druhý

Délka trasy:  15 km

Náročnost:  střední

Převýšení:  570 metrů

Doba pohybu:   4,5 h (s malým dítětem)

Start:  Orle (PL)

Cíl:  Jizerka 

Dnes vás na začátek čeká klesání k řece Jizeře, kde narazíte na hraniční přechod v podobě Karlovského mostu. Od něj se vydáte do kopce až na Černý vrch. 

Během této cesty budete procházet Pod Bukovcem, kde se můžete posilnit a doplnit tekutiny. Na Černý vrch vede pouze neznačená cesta lesem. Z něj vás čeká sešup až na Smědavu, kde je rovněž občerstvení a spousta míst k odpočinku. Také tu počítejte s větším počtem lidí, jelikož se zde nachází větší parkoviště, které většina využívá jako výchozí bod pro výlety v Jizerkách. Ze Smědavy se připravte na krátký, ale zato hodně výživný kopec, který zná snad každý lyžař. Pokud si tedy dáte guláš se šesti, celkem se v kopci zapotíte. Pak už jen neminout odbočku na Jizeru a jste v cíli dnešního dne. Zde je volně přístupná turistická chata, ve které se dá přespat. Bohužel během turistické sezóny se vám může stát, že bude plná.

 My jsme si postavili stan kousek od vyhlídky. 

Den třetí

Délka trasy:  15 km

Náročnost:  lehká

Převýšení:  200 metrů

Doba pohybu:  3,5 h (s malým dítětem)

Start:  Jizera

Cíl:  Hejnice (vlak. nádraží) 

Z velké části dnešního dne budete klesat, protože stoupání je jen opravdu málo. Nejprve se vrátíte cestou zpět na silnici, po které dojdete až k občerstvení na Knajpě. Tato chata však nemá danou otevírací dobu, takže se na ní nespoléhejte. My jsme zde našli alespoň barel s užitkovou vodou, což na omytí obličeje postačilo. Zhruba po 6 km chůze se ocitnete na Frýdlanstkém cimbuří, které je dle mého jedno z nejkrásnějších míst Jizerských hor. Je odtud krásný výhled do údolí na Hejnice a Bílý Potok. 

Z cimbuří se následně přehoupnete přes malý kopeček a pak už budete jen klesat podél Velkého Štolpichu až do Hejnic. Co se týče putování Jizerkami, jedná se o celkem nenáročný přechod s poměrně velkým množstvím občerstvením i pitné vody.