Sloup v Čechách

29.06.2021

Délka trasy: 8 km

Náročnost: střední

Převýšení: 300 metrů

Doba pohybu: 4h (s malým dítětem/1,5 km v krosně)

Dostupnost: krosna

Parkování: placené pod hradem/pár míst u silnice zadarmo 

Sloup v Čechách není jen skalní hrad, ale spousta nádherných turistických tras v jeho okolí. Zaparkovat můžete na placeném parkovišti, nebo podél cesty u hospody, kde je pár míst zadarmo. 

Po prohlídce hradu vyražte přes silnici po červené trase, po které dojdete k lesnímu divadlu a rozhledně Na Stráži. Ti, co se bojí výšek, se dole mohou zatím občerstvit, nebo si pár metrů dojít na vyhlídku Na medvěda. 

Pokračujte dále po červené a po několika set metrech se odpojte na trasu naučnou "Sloupský vyhlídkový okruh". Ten vás provede několika krásnými místy s velkým počtem vyhlídek a vyhlídkových míst. 

Kolem Turecké hlavy dávejte velký pozor, neboť dřevěné schody nejsou právě v nejlepší formě. Další zastávkou bude kopec Slavíček, jehož základní stavební horninou je čedič. Následuje sešup k úžasnému Modlivému dolu, kde se nachází skalní kaple, oratorium, symbolický hřbitov horolezců. Je zde i vytvořeno posezení na dřevěných lavicích k odpočinku a posilnění. Pokud vás tato pěkná trasa unavila, energii můžete doplnit u nedalekého kiosku. Po občerstvení si ještě nezapomeňte prohlídnout zříceninu Svojkov a její hezký parčík. 

Odtud se vydejte po žluté trase, která si pro vás připraví poslední větší stoupání dnešního výletu. Dále už budete převážně jen klesat až do cíle dnešní trasy.