Slovinsko - Julské Alpy

30.11.2020
Slovinsko, naše první společné cestování ve třech. Matyáškovi byl v tu dobu rok a chlup a moc toho ještě nenaťapal. Předem tedy bylo jasné, že nás čeká poměrně velká část výletů s plnou krosnou na zádech. Podle toho jsme už také celou dovolenou plánovali. Dodávku jsme ještě neměli, ani o ní ještě neuvažovali a tak jsme se vydali osobákem s tím, že budeme bydlet v penzionech. Celou dovču jsme měli rozdělenou do dvou částí. Tou první byla oblast kolem Bledského, Bohinjského jezera a převážně šlo o nenáročné výlety s pobytem u vody. Schválně neříkám koupáním, protože to se nedalo. Jezera jsou převážně napájena z horských řek a tak tomu odpovídala i jejich teplota. První týden jsme měli zamluvené ubytování ve vesničce Stara Fužina přes AIRBNB, která se nacházela v těsné blízskosti Bohinjského jezera.

Na druhou část jsme se přesunuli do středu Julských Alp do malého a nádherného městečka Trenta. Nachází se v krásném údolí a kolem dokola je obklopeno vysokými horami. Ubytování jsme měli zamluvené v penzionu ,, Apartments and rooms Nataša 1,,. Všem doporučuji, cena dobrá, majitelka velmi příjemná. Vzhledem k perfektnímu umístění se na pár túr dalo vyrazit přímo od penzionu. Na jiné se bylo potřeba přesunout autem, ale většinou šlo o malé vzdálenosti. Během dovolené jsme vylezli na pár kopců jako byly třeba Pršivec 1761 m.n.m, Vršič 1737 m.n.m, Zasavská Koča 2071 a nejvyšší Nad Šitom Glava 2080 m.n.m. Navštívili jsme také celou řadu vodopádů, např. Vodopád Boka, Kozjak, který padal do krásně jeskyně, vodopád Mostnica a asi nejznámější vodopád Savica. Převážná část vodopádů však byla placená. Dalším výletem byla cesta k prameni krásné řeky Soča, ke kterému vedla trošku náročnější cesta, ale zajištěná řetězem, takže se to dalo i s malým zvládnout.

Julské Aply jsou divočejší než ty klasické. Není zde tolik lidí ani lanovek. Jsou tím pádem i náročnější a dostanete se tak na méně vrcholků, jelikož pro cestovatele s dítětem to je trošku obtížnější. Ale určitě se tu najde spousta míst, kam se s malým prckem vyškrábete. Na druhou stranu vám to vynahradí daleko větší samota a nedotčená krajina. A jako bonus jsme brali i to, že Matýsek se v horách naučil pěkně chodit. V krosně ho to většinou dlouho nebavilo, jelikož se naučil chodit teprve pár měsíců před dovolenou, a chtěl tak pořád běhat. Hlavně přes kořeny a kameny😀