Národní park Šumava i cyklostezka podél Rýna

23.04.2021

V roce 2015 vedla naše dovolená přes krásnou šumavskou přírodu až k břehům mohutné řeky Rýn. Obě zastávky jsme si rozdělili zhruba na 7 dní, během kterých jsme toho chtěli co nejvíce v daném místě poznat. Na cestu jsme se vydali naším osobákem a tak jsme si opět museli dopředu zajistit ubytování. 

Cesta pralesem i návštěva jezer

Na Šumavě jsme měli na celý týden ubytování jedno, ze kterého jsme každý den jezdili na různé turistické výlety. Hned první den jsme si udělali téměř 20 kilometrový okruh po Boubínském pralese. Následujícího dne jsme navštívili dvě jezera uprostřed šumavských lesů. Tím prvním bylo jezero Čertovo a tím druhým Černé. 

Prohlídka hradu

Další den jsme zavítali na velmi známý hrad Kašperk, kde se mimo jiné natáčela populární pohádka Anděl páně. Hrad i jeho nádvoří je pěkně zachovalé a tak není divu, že je turisticky velmi oblíbený. 

Lodí i pěšky po řece Otava

Jeden den jsme si vypůjčili kánoi a zkusili sjet malou část řeky Otavy. Bohužel tento rok bylo žalostně malé množství vody a tak jsme velkou část cesty loďku poponášeli a nebo s ní dřeli o dno. 

V korunách stromů

Poslední den pobytu v této krásné chráněné oblasti jsme si naplánovali výlet na stezku korunami stromů s koupáním v přehradě Lipno. Stavení v korunách je parádní s úžasnými výhledy do krajiny. Jen lehké kymácení dřevěné konstrukce ve větru mi zrovna příjemné nebylo. Když vystoupáte do vyšších pater rozhledny, máte dvě možnosti, jak se dostat dolů. Buď sejít zpátky cestou, kterou jste přišli, a nebo využít tobogánu. My jsme zvolili druhou možnost. Zbytek dne jsme strávili koupáním ve vodě a opalováním se na sluníčku.

Na kolech podél Rýna

Na druhý týden jsme se přesunuli do Německa, a to konkrétně k již zmíněné řece Rýn. Zde jsme chtěli na kolech projet co možná největší část cyklostezky, která vede podél ní. Ubytování jsme zde měli několik, abychom se nemuseli stále vracet na jedno místo. V den příjezdu jsme pěšky zavítali do města Koblenz na jeho známý německý roh, což je název výběžku, kde se řeka Mosel připojuje k Rýnu. V tomto zajímavém městě jsme ještě navštívili několik pěkných historických památek. 

Výlety na okolní kopce i koupání v řece

Na další den jsme se už převlékli do cyklistického oblečení a vyrazili ukrajovat první kilometry z cyklostezky. Ta většinou vede v těsné blízkosti řeky a je téměř celá po rovině. Kopce a skály kolem ní jsou lemovány pěknými vyhlídkami a hrady. Pokud budete chtít z trasy odbočit a nějakou památku navštívit, vždy počítejte s hodně náročným kopcem. Ty většinou nejsou příliš dlouhé, ale za to mají hodně velké převýšení. Výhledy však stojí za to.....Celou cyklostezku bych shrnul jako krásné nenáročné putování na kole, které zvládne opravdu skoro každý....