Vídeň, Bratislava, Budapešť, Vysoké Tatry 2014

11.03.2021

Navštívit tři hlavní města tří zemí bylo naše úplně první společné cestování, tedy ještě před narozením syna Matyáše. Trasu jsme měli naplánovanou přes Vídeň, Bratislavu do Budapešť, a protože jsme to chtěli zakončit nějakou přírodou, cestou zpět jsme se chystali na několik dní zastavit ve Vysokých Tatrách. Ubytování v hlavních městech jsme si zarezervovali dopředu na internetu a v Tatrách už jsme spoléhali na kempy a přespání v autě.

Vídeň

Naše první zastávka byla v hlavním městě Rakouska, kde jsme v hotelu měli zaplacené dvě noci. První den dopoledne jsme navštívili historické centrum Vídně s nádhernými stavbami a po obědě jsme ještě zavítali do nedalekého Belvederu, což je úžasný barokní palácový komplex, který se skládá z Horního a Dolního Belvederu, oranžérie a palácových stájí. Jeho součástí je i nádherný park s různými jezírky a fontánami, které jsou ideálním místem na procházku. Pokud zavítáte do tohoto města, tuto památku vřele doporučuji. Následující den jsme si udělali výlet do známého barokního zámku Schönbrunn. Ten byl od druhé poloviny 18. století do roku 1918 letní rezidencí rakouských císařů. V blízkém okolí zámku se nacházejí rozlehlé zahradní prostory, které byly spolu se zámkem v roce 1996 zařazeny na Seznam světového dědicství UNESCO. Jejich procházení vám zabere klidně i několik hodin, během kterých vám společnost budou dělat ochočené veverky. Jsou tak krotké, že se dají krmit přímo z ruky. Prohlídka zámku byla rozdělena do několika okruhů, my jsme si vybrali ten nejkratší a nejzajímavější. 

Bratislava

Zde jsme si objednali na zkoušku jedno netypické ubytování v botelu. Pro ty, co nevědí, tak se jedná o pokoj na lodi kotvící u břehu. Kajuty jsou hodně skromné, ale je to zcela něco jiného, co stojí za zkoušku. Snídani jsme měli na prosklené přídi s parádním výhledem na centrum města. Tam jsme také hned po jídle vyrazili a navštívili řadu památek, jako je Bratislavský hrad či budovu parlamentu. Jelikož jsme zde měli pouze jednu noc, na prohlídku města jsme tak měli necelé dva dny. V den odjezdu jsme si vyšlápli na hrad Devín a ačkoliv se jedná o zříceninu, dochované části jsou moc zajímavé. Stavba se tyčí nad soutokem řek Moravy a Dunaje, a tak o krásné výhledy nebudete mít nouzi. Co nás ještě zaujalo na Bratislavě, byly parádní promenádní cestičky podél řeky, které jsou v noci pěkně osvětlené a s terasou na každém kroku.

Budapešť

Tohle město je opravdu obrovské, a tak cesta do centra k našemu ubytování byla docela zajímavá. Náš pokoj byl celkem zklamání, ale dvě noci v něm vydržíme, stejně jsme ho měli pouze na přespání. První den jsme strávili již tradiční prohlídkou města a ten druhý jsme se rozhodli relaxovat v místních termálních lázních. Termální prameny jsou hlavním přírodním bohatstvím města, díky nimž je Budapešť jedním z největších lázeňských měst světa. Moc se nám také líbilo, že řeka Dunaj dělí město na dvě zcela odlišné části. Jedna část (Pešť) je téměř rovina, zatímco druhý břeh je značně kopcovitý - Budínské vrchy. Zde se nachází několik turisticky přístupných jeskyní. Budapešť je opravdu nádherné město s velkým počtem krásných historických staveb, které stojí za návštěvu.


Vysoké Tatry

Hned první naše túra po těchto horách měřila 30 km a šli jsme ji více jak 12 hodin. Byla to naše první horská turistika, a tak jsme si neuvědomili, že zde kilometry ubývají přeci jen pomaleji než u nás. Nicméně hned po první hodinách v horách jsme věděli, že tohle je přesně to, co jsme hledali a že se sem musíme jednou vrátit. Za dva dny, které jsme na tuto dovolenou měli, se toho moc stihnout nedalo. Od tohoto okamžiku jsme začali pobyt v horách vyhledávat a každou dovolenou tomu přizpůsobovat. Co bychom byli za turisty, kdybychom nenavštívili Štrbské pleso a Lomnický štít. To první pro mě bylo celkem zklamání, neboť voda v jezeru byla všelijaká, ale ne čistá. Navíc dva velké vybudované hotelové komplexy v těsné blízkosti sem zrovna nepasují. Skalnaté pleso pod Lomnickým štítem bylo krásné, ale nahoru na vyhlídku jsme nejeli ze dvou důvodů. Prvním byla hodně vysoká cena a druhým obrovská fronta lidí, která čekala na lanovku. Navíc se svojí fóbií z výšek bych to zřejmě asi ani nedal. Cestou z Vysokých Tater domů jsme ještě zastavili u Oravského hradu, který patří mezi nejvýznamnější památky hradního stavitelství na území Slovenska. Jeho prohlídka byla velmi pěkná a na parkovišti hned pod hradem jsme strávili naší poslední noc na cestách. Druhý den jsme již vyrazili domů a celkem jsme na naší dovolené najeli cca 2 500 km.